Soğuk Cüzdanlar Nasıl Çalışır?

Kripto Cüzdanları Nasıl Çalışır?

Cüzdan kelimesi, aslında para saklamayı çağrıştırsa da; kripto cüzdanlar kripto paralarınızı saklamaz. Kripto cüzdanları private key olarak bilinen özel anahtarlarınızı depolayarak, kripto paralarınızın sadece sizin erişiminize açık olmasını sağlar. Kripto paralarınız ise blockchain ağı üzerinde durur. Özel anahtarınızı kaybettiğiniz takdirde, kripto paralarınıza da erişimi kaybedersiniz.

Bu noktada soğuk ve sıcak cüzdan kavramlarından kısaca bahsetmekte fayda var. Soğuk cüzdan herhangi bir şekilde internete bağlanmayan çevrim dışı ve genellikle fiziksel cüzdanlardır. Sıcak cüzdanlar ise internete bağlıdır ve genellikle dijital bir ürün olarak karşımıza çıkar.

Soğuk cüzdan olarak bilinen donanım cüzdanlar, bilgisayarınıza taktığınız ya da Bluetooth ile bağladığınız sürücülerden oluşur. Soğuk cüzdanları bilgisayarınız ile ilişkilendirdikten sonra transfer işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sıcak cüzdanlar ise şifrelerinizi iki adımlı şifreleme ile bir uygulamada, web sitesinde ya da bilgisayarınıza indirdiğiniz bir yazılımda saklar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Sepetim
Scroll to Top
Sohbeti aç
1
Yardım ister misiniz?
Merhaba,
Bilgi almak ister misiniz?