Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan çevrimdışı bir kripto cüzdanıdır. Çevrimdışı olması sebebiyle internet üzerinden gelecek tehlikelere karşı en güvenilir alternatiftir. Sadece sizin girebileceğiniz özel anahtarlarla açılabilen fiziksel cüzdanlardır. PIN kodu kullanarak da giriş yapılabilmektedir. Eğer o PIN kodu unutulursa 24 haneli bir açma şifresi bulunmaktadır, bu şifreyi bir yerde saklamanız büyük önem taşımaktadır. Onu da unutmanız durumunda cüzdanın içinde bulunan verilerinizi kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu şekilde olmaları Binance cüzdan ya da Metamask cüzdanı gibi sıcak cüzdan alternatiflerinden farklı özellikleridir. Bu saydıklarımız soğuk cüzdanları güvenli yapar. Soğuk cüzdanlar, online olması nedeniyle sıcak cüzdan olarak adlandırılan alternatiflerle kombine edilebilmektedir; çünkü soğuk cüzdanlar elinizdeki kripto paralara ulaşmak ve ticaretini yapmak için daha zor bir sisteme sahiptir.

Kişiye özel kullanım hizmeti sunarak bir USB bellekte saklanabilen dijital varlıklar, taşınması ve korunması da oldukça kolay ürünler olarak göze çarpıyor.

Kripto Varlıklarınızı Soğuk Bir Cüzdanda Saklamak için 4 Neden

1. Çevrim dışı kullanımla yüksek güvenlik. Sadece biyometrik pasaportlarda ve güvenli banka kartlarında kullanılan Güvenli Öge (Secure Element – SE) teknolojisini barındıran soğuk cüzdanlar, kripto piyasasında işlem yapan kullanıcılar için yüksek güvenlik altyapısı sunuyor.Soğuk cüzdanlar, fonlardaki üçüncü taraf ihtiyacını ortadan kaldırarak kullanıcılarına bir tür değer egemenliği de sağlıyor. Bir kullanıcının adresini ve özel anahtarını internete bağlı olmayan bir cihazda saklayıp genellikle paralel şekilde bir yazılımla birlikte çalışarak kullanıcının kendi özel anahtarını riske atmadan ürün portföyüne erişme olanağı tanıyor. Çevrim dışı kullanım sayesinde bu cüzdanlara dışarıdan müdahale ya da erişim oldukça zor olduğu için son derece yüksek güvenlikli bir koruma elde ediliyor.

2. Kişiye özel kullanım. Kişiselleştirilmiş olarak kullanıma sunulan soğuk cüzdanlar, bir kullanıcının özel anahtarlarını güvenli bir şekilde saklayan USB cihazı olarak da temin edilebiliyor. Kullanıcıların adresini ve özel anahtarını saklayarak bilgisayardaki uyumlu yazılımla birlikte çalışan soğuk cüzdanlar, dışardan yapılan siber saldırılara karşı da korunaklıdır. Soğuk cüzdanlar, özel ağa bağlı bilgisayarlarla veya potansiyel olarak savunmasız yazılımlarla hiçbir zaman temasa geçmediğinden, kişinin bilgisayarında olabilecek virüslerden etkilenmeme özelliğine de sahiptir.

3. Yüksek miktarda varlıklar güvenle saklanabiliyor. Uzun vadeli ve yüklü miktarda yatırım yapmak isteyen kullanıcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor. Dijital varlıklarını uzun süre korumak isteyen kullanıcılar piyasaların düşüşte olduğu zaman gelecek dönemlerde işlem yapmak için varlıklarını cüzdanlarında saklayabiliyor. Ayrıca, soğuk cüzdanların hızlı al-sat işlemleri için uygun olmaması da uzun vadeli yatırımcılar açısından panik veya heyecan kaynaklı anlık kayıpların önüne geçilmesini sağlıyor.

4. Kötü amaçlı yazılımlara karşı tam koruma. Soğuk cüzdanlar, siber saldırılara karşı korunaklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bilgisayarınıza bir soğuk cüzdan USB’si takıldığında veya Bluetooth aracılığıyla bağlanıldığında bile, depolama yöntemine bağlı olarak, sürücüde depolanan fonların çalınması oldukça zor hatta imkansızdır. Cihaz teknik olarak internete bağlı olsa da işlemlerin imzalanması cihaz içinde ve kullanıcı kontrolünde gerçekleşiyor. Bu ‘imza’ işlemi, bir kripto para birimi işleminin alıcısına sahiplik atamanıza olanak tanıyor. Ancak özel anahtarlar asla cihazınızdan ayrılmadığı için bilgisayardaki kötü amaçlı bir yazılım paranızı çalmaya çalışsa bile sistem bunu reddediyor ve işlemi gerçekleştirmiyor.

Alışveriş Sepetim
Scroll to Top
Sohbeti aç
1
Yardım ister misiniz?
Merhaba,
Bilgi almak ister misiniz?